1oo lat razem!

FOTORELACJA Z IMPREZY

100 lat temu rząd Stanów Zjednoczonych jako pierwszy kraj na świecie  uznał nowo odrodzoną Rzeczpospolitą Polską. Przez cały 2018 rok będą odbywać się rozmaite uroczystości i imprezy kulturalne upamiętniające ważne wydarzenia ze wspólnej  historii.

6 grudnia 2017 r. Instytut Neofilologii miał zaszczyt gościć Jennifer Garofalini –  wicekonsul USA w Polsce. Wizyta ta zainaugurowała cykl spotkań, konferencji oraz wydarzeń kulturalnych związanych z setnymi rocznicami: odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ustanowienia relacji dyplomatycznych między Polską i USA. Imprezę otworzył dr hab. Mariusz Popławski, prof. UwB, Prorektor ds. rozwoju i współpracy międzynarodowej. Następnie licznie przybyli goście wysłuchali krótkiego wykładu na temat relacji polsko-amerykańskich oraz o sławnych Polakach, którzy odegrali znaczącą rolę w historii USA. Podczas wydarzenia łączono się z  Ambasadą USA w Warszawie oraz oglądano relacje z dwudziestu miejsc w Polsce, w których również świętowano.

Po części oficjalnej uczestnicy spotkania nie mogli sobie odmówić kawałka tortu –  zwłaszcza po sugestii organizatorów, aby nie doliczać tych tortowych kalorii do ogólnego bilansu energetycznego dnia. Ciąg dalszy spotkania miał charakter kuluarowy – współpraca polsko-amerykańska była zacieśniana podczas szeregu rozmów Jennifer Garofalini z władzami uczelni, kadrą nauczycielską, studentami oraz licznie przybyłymi przedstawicielami mediów.