11 czerwca 2017 po raz trzeci w Białymstoku odbyła się sztafeta Ekiden

11 czerwca 2017 po raz trzeci w Białymstoku odbyła się sztafeta Ekiden, której celem było wsparcie działania Fundacji „Pomóż Im” opiekującą się dziećmi w Domowym Hospicjum dla Dzieci w Białymstoku. Sześcioosobowe drużyny rywalizowały na dystansie maratońskim (42 km 195 m). Wśród ok. 200 drużyn do rywalizacji przystąpiła skromna, lecz waleczna drużyna INSTYTUTU NEOFILOLOGII UWB w składzie (zgodnie z kolejnością biegów):
1. (7,195 km) Klara Iwaszko
2. (10 km) Dawid Piszczatowski
3. (10 km) Urszula Żoch
4. (5 km) Agnieszka Żoch
5. (5 km) Przemysław Kukliński
6. (5 km) Robert Kuźma

Ambitna drużyna naszego Instytutu nie była wymieniana wśród faworytów biegu. Pomimo tego została ostatecznie sklasyfikowana na wysokim, dwudziestym szóstym miejscu zostawiając w tyle ok. 170 drużyn. Warto odnotować, że jest to już drugi start filologów angielskich w sztafecie Ekiden. W roku 2015 uplasowaliśmy się na miejscu czterdziestym pierwszym. Zauważalny jest spektakularny wzrost formy – śmiało możemy mówić, że za rok postaramy się pokusić o miejsce w pierwszej dziesiątce. Choć nie dane nam było zasmakować zwycięstwa, w zgodnej opinii ekspertów licznie obserwujących niedzielne zmagania, drużyna Instytutu zademonstrowała budzące podziw umiejętności płynnej zmiany pałeczki sztafetowej. Wszyscy zawodnicy naszego teamu biegli pięknym, płynnym krokiem muskając jedynie trasę niczym zwinne gazele ze średnią kadencją 190 kroków na minutę!

Tuż po biegu, drużyna spotkała się, aby dokonać wideoanalizy startu. Wielogodzinna burza mózgów zaowocowała licznymi przemyśleniami i wnioskami na przyszłe edycje biegu. Część wniosków dotyczyła konieczności pracy nad poprawą strategii oraz taktyki biegu. Za błędne uznano przyjętą zasadę: „pierwsze kółko na maksa a potem przyspieszam”. Część drużyny przyznała, że niepotrzebnie zachowywała siły wiedząc o konieczności wzięcia udziału w wyczerpującej sesji foto na oficjalnej ściance biegu (foto poniżej).
Spędzasz życie w biegu? Chcesz zmęczyć się dla wyższego celu? Dołącz do drużyny sztafetowej Instytutu Neofilologii UwB i wystartuj w kolejnym biegu sztafetowym wg. formuły Ekiden w roku 2018! (kontakt: Robert Kuźma) Uśmiech chorych dzieci, satysfakcję, tężyznę fizyczną, szacunek kolegi/koleżanki z ławki, splendor, koszulkę oraz medal znajdziesz w pakiecie startowym…